Uitbreiding bedrijventerrein Aalten

De gemeente Aalten wil extra ruimte voor bedrijfskavels creëren nabij de kern Aalten om zo tegemoet te komen aan de behoefte van lokale bedrijven om uit te kunnen breiden. Uit het Regionaal Programma Werklocaties (RPW) 2024-2028 blijkt dat er tot en met 2030 behoefte is aan ongeveer 11 hectare uitbreiding bedrijventerrein bij de kern Aalten. Daarom onderzoekt het college of uitbreiding van het bestaande bedrijventerrein mogelijk is, ten zuidwesten van het bestaande bedrijventerrein en ten noorden van de Keizersbeek.

Op dit moment zijn er onderzoeken gaande. Op basis van de onderzoeken wordt bepaald of en hoe uitbreiding van het bedrijventerrein mogelijk is op deze locatie. De gemeenteraad is in juli ’26 geïnformeerd over de stand van zaken.  

Het gebied ten zuidwesten van het bestaande bedrijventerrein en ten noorden van de Keizersbeek is aangewezen om te ontwikkelen.

Vragen en antwoorden

Algemeen

Wat is het doel van de uitbreiding van het bedrijventerrein?

De gemeente wil bedrijven die in Aalten willen blijven of groeien voldoende ruimte bieden. Omdat er op dit moment geen enkele (uitbreidings)ruimte is, willen we een nieuw terrein met bedrijfskavels ontwikkelen. Daarmee houden we werkgelegenheid, voorzieningen en een gezonde lokale economie op peil.

Waar komt de uitbreiding?

Dat wordt onderzocht. Er is nu één locatie aangewezen die verder wordt onderzocht: het gebied ten zuidwesten van het huidige bedrijventerrein en ten noorden van de Keizersbeek. Het gaat om een gebied dat aansluit op het bestaande bedrijventerrein.

Hoe groot wordt het terrein?

Uit onderzoek blijkt dat er tot en met 2030 behoefte is aan ongeveer 11 hectare netto uitbreiding bedrijventerrein bij de kern Aalten met nog eens 5 tot 17 hectare netto in de gehele gemeente Aalten tot 2040. Het aangewezen gebied is 23 hectare. Om uitbreiding van het bedrijventerrein te realiseren is ook grond nodig voor bijvoorbeeld wegen, wateropvang en groen. Onze eerste inschatting is dat het in het beoogde gebied mogelijk is om 11 tot 15 hectare netto bedrijventerrein aan te leggen. Er worden verdiepende onderzoeken uitgevoerd waaruit moet blijken hoeveel dit exact is.

Waarom is voor deze locatie gekozen?

Er is geen enkele locatie bij de kern Aalten die makkelijk te ontwikkelen is tot bedrijventerrein en waar geen ruimtelijke belemmeringen zijn. Daarom heeft er als eerste stap een vooronderzoek plaatsgevonden waarbij 9 verschillende locaties zijn onderzocht. Op basis van het vooronderzoek heeft het college een voorkeurslocatie aangewezen. De gemeenteraad heeft vervolgens voor die locatie opdracht gegeven om verdiepende onderzoeken uit te voeren.

Wilt u meer weten over het vooronderzoek? Bekijk het bestand ‘Bijlage 1 Verkenning Ontwikkeling Bedrijventerrein Aalten_Onderzoeksrapportage BCI_26-01-23’  voor de uitkomsten van het onderzoek.

Wat betekent uitbreiding van het bedrijventerrein op de beoogde locatie voor de leefomgeving?

We onderzoeken welke gevolgen een bedrijventerrein op deze locatie kan hebben voor de leefomgeving. De onderzoeken richten zich op:

  • waterhuishouding
  • verkeer
  • bodem
  • ontplofbare oorlogsresten
  • flora- en fauna;
  • archeologie;
  • stikstof;
  • netcongestie;  

Verder maken we een inrichtingsschets en berekenen we wat de kosten zijn van zo’n ontwikkeling.  

Wat gebeurt er met de natuur en het bos?

In het beoogde gebied ligt een bos. We onderzoeken of het bos kan blijven of dat (een deel van) het bos gekapt moet worden. Mocht er sprake zijn van (deels) kappen, dan wordt dit meer dan volledig gecompenseerd op een andere plek in de gemeente. Ook wordt gekeken hoe natuur en landschap zoveel mogelijk behouden of versterkt kunnen worden. De resultaten van de onderzoeken en eerste schetsontwerpen zullen hier duidelijkheid in gaan geven.  

Hoe ziet het proces eruit?

Bekijk hier de planning – link-  

Wanneer kan ik meedenken of reageren?

Er worden diverse momenten georganiseerd om mee te denken of te reageren. Wilt u op de hoogte worden gehouden van de diverse momenten, meld u dan aan via het aanmeldformulier. Daarnaast kunt u te allen tijde contact opnemen met de gemeente, mail naar bedrijventerrein@aalten.nl .

Alle reacties worden verzameld, gewogen en waar mogelijk verwerkt. Iedere inzender voorzien we van een reactie. In verslaglegging aan het college en raad wordt uitgelegd wat er met de inbreng is gedaan. 

Voor wie meer wil weten

Waarom is uitbreiding nodig als er elders in de regio ook bedrijventerreinen zijn?

De regionale afspraken bepalen dat gemeente Aalten vooral ruimte biedt aan lokale bedrijven. Grote regionale terreinen, zoals de Laarberg in Groenlo, zijn bedoeld voor andere typen bedrijven zoals grote ruimtevragers of bedrijven in een hoge milieucategorie.  

Waarom niet uitbreiden op een andere plek?

Er is geen enkele locatie bij de kern Aalten die makkelijk te ontwikkelen is tot bedrijventerrein en waar geen ruimtelijke belemmeringen zijn. Daarom heeft er als eerste stap een vooronderzoek plaatsgevonden waarbij 9 verschillende locaties zijn onderzocht. Op basis van het vooronderzoek heeft het college de voorkeurslocatie aangewezen. De gemeenteraad heeft vervolgens voor die locatie opdracht gegeven om verdiepende onderzoeken uit te voeren.

Wilt u meer weten over het vooronderzoek? Bekijk het bestand ‘Bijlage 1 Verkenning Ontwikkeling Bedrijventerrein Aalten_Onderzoeksrapportage BCI_26-01-23’  voor de uitkomsten van het onderzoek.

Wat houdt het RPW precies in?

De behoefte aan bedrijventerreinen in de Achterhoek wordt door de provincie vastgesteld. In het Regionaal Programma Werklocaties (RPW) worden door de 8 gemeenten en provincie afspraken gemaakt over de verdeling van de vastgestelde behoefte over de gemeenten en de regionale bedrijventerreinen. Daaruit blijkt dat gemeente Aalten ruimte moet bieden voor lokale groei. Want, zo blijkt, is er tot en met 2030 behoefte is aan ongeveer 11 hectare netto uitbreiding bedrijventerrein bij de kern Aalten met nog eens 5 tot 17 hectare netto in de gehele gemeente Aalten tot 2040.

Wat betekent de uitbreiding voor omwonenden?

Dat hun leefomgeving zal veranderen. Hoe die verandering eruit zal zien en welke gevolgen dat voor omwonenden heeft is nog niet duidelijk zolang er geen plan ligt.

Is er voorkeursrecht gevestigd?

Ja, op de woningen en percelen in het aangewezen gebied is voorkeursrecht gevestigd. De gemeente heeft dan het eerste recht om de grond of woning te kopen als de eigenaar wil verkopen. De gemeente is dan niet verplicht om de grond aan te kopen. Het voorkeursrecht helpt om grip te houden op de gronden zolang deze onderzoeken lopen. Zo kan voorkomen worden dat er ontwikkelingen plaatsvinden die het plan in de weg staan.  

Is de gemeente verplicht een bedrijventerrein te realiseren als ze grond koopt via het voorkeursrecht?  

Nee. Als de gemeente grond aankoopt middels het voorkeursrecht, is ze niet verplicht om daar het bedrijventerrein te realiseren. Als de ontwikkeling toch niet doorgaat, dan kan de gemeente net als iedere andere eigenaar beslissen wat er met haar grond gebeurt: verkoop, verhuur of iets anders.  

Welk type bedrijven kunnen zich vestigen op het nieuwe bedrijventerrein?  

Op dit moment is nog niet bepaald welk type bedrijven zich kunnen vestigen op het nieuwe bedrijventerrein. De gemeente Aalten heeft als uitgangspunt om bedrijfskavels te ontwikkelen voor lokale bestaande en nieuwe bedrijven. Die bedrijven zitten veelal op categorie 3.1/3.2* en deels lager. Maar hoe dat straks in het plangebied terugkomt, is nog niet duidelijk.

* Bedrijven worden ingedeeld in categorieën 1 tot en met 5. De categorieën geven het type bedrijfsactiviteiten aan en hoe groot de impact van deze activiteiten is. Hoe lager de categorie, hoe minder impact. Als voorbeeld, binnen de gemeente Aalten is SABA in Dinxperlo zwaarder gecategoriseerd met een categorie 4.1. In Aalten is het veelal 3.2 of lager.  

Hoe worden bedrijven geselecteerd die hier mogen bouwen?  

Er is nog geen selectiecriteria vastgesteld, ook is er nog niets bekend over een verdeling voor grote, kleine of type bedrijven. De gemeente heeft voorkeursrecht opgelegd zodat zij in de toekomst zelf kavels kan uitgeven. Zij kan dan uitgiftecriteria meegeven. Daardoor kan bijvoorbeeld de grootte van kavels worden bepaald. Ook kan de gemeente types bedrijven uitsluiten.  

Wat is er bekend over de inrichting van het nieuwe terrein?  

Momenteel verkennen we hoe een mogelijk bedrijventerrein op deze plek eruit zou kunnen zien. Dit doen we door een inrichtingsschets te maken, waarbij onder andere naar groen, water en wegen wordt gekeken. De inrichtingsschets is een hulpmiddel om te laten zien wat er mogelijk is in dit gebied en welke kosten daarbij horen. Naar verwachting neemt de gemeenteraad hier begin 2027 een besluit over.  

 Ik heb interesse in een kavel op het nieuwe bedrijventerrein. Hoe maak ik mijn interesse kenbaar?  

Op dit moment is nog niet bekend of het bedrijventerrein er gaat komen. Het is nu dan ook nog niet mogelijk om interesse voor de kavels aan te geven. Zodra er meer bekend is, zullen we dat delen op deze pagina en via het gemeentenieuws Aalten Vooruit en De Band. 

Blijf op de hoogte

Alle nieuwsberichten en ontwikkelingen over de uitbreiding van het bedrijventerrein worden gedeeld op deze pagina. Laat uw mailadres achter om updates in uw mailbox te ontvangen.